Turistické plynové vařiče – Recenze

Vařič Pinguin Trek

Přestože vaření v přírodě může být pro někoho noční můra, já si to docela užívám. Za tu dobu co různě vandruji u nás po horách i  po světě jsem vyzkoušel spoustu různých campingových vařičů. Nehledě na to, že jsem s řadou dalších přišel do styku během těch 15-ti let kdy jsem prodával outdoorové vybavení.

Co mohu jednoznačně doporučit, jaké jsou výhody jednotlivých typů ? Každopádně se budu bavit hlavně o malých plynových vařičích. Jednak proto, že jsou nejsnadnější na údržbu i provoz a za druhé používám téměř výhradně na tento typ.  Až se tedy budete rozhodovat jaký plyňák si koupit, zaměřte se hlavně na kartuši. To je ta oválná věc dole pod hořákem, které někdo říká bomba. Tohle bych raději , zejména na letišti nepoužíval. Ono ve finále do letadla Vám kartuši nikde na světě stejně nevezmou 🙂

Na trhu jsou tři typy plynových vařičů , podle typů kartuší – napichovací, ventilové a šroubovací.


Campingaz C206Napichovací kartuše  – tyhle plynové zásobníky používaly například první plynové vařiče Campingaz c206 . Nyní se používají hlavně do plynových lamp, ale třeba v Řecku nebo jinde v evropských kempech, nebo minimarketech si na tyto kartuše můžete pořídit levný vařič jehož cena mnohdy nepřekračuje ani 10 EUR. Pokud jste někde na místě a necestujete dál je to dobrá volba. Ono se trochu srandy užije i při napichování kartuše s plynem. Onehdy kamarád na ostrově Samothraki půlku plynu vystříkal do lesa, než se mu jí podařilo usadit

Výhody : nízká cena kartuší (často i kolem 1 EUR) i nízká cena vařiče

Nevýhody: kartuše se nedá oddělit, musí zůstat stále připojená k tělu vařiče


Campingaz vařič BleuetVentilové kartuše  – tohle je záležitost výhradně pro vařiče Campingaz.  Ventil vypadá podobně jako třeba u spreje na vlasy. Na něj nacvaknete vařič a dotáhnete plastovým kroužkem. Drží to poměrně dobře a kartuši můžete oddělit a nosit v batohu samostatně.  Tyhle kartuše poznáte podle světle modré barvy. Osobně jsem nepochopil, proč Campingaz vůbec vymyslel tento systém. Používal jsem ale tyto vařiče celkem dlouho, než mi došlo, že pokud chci výkonnější a skladnější model , musím přejít na jiný typ..

Výhody : relativně levné kartuše, dají se sehnat v zahraničí, dají se oddělit od vařiče

Nevýhody:  pouze pro vařiče Campingaz, nejde použít v mrazu

 

Vařič Pinguin TrekŠroubovací  kartuše  – konečně něco co vyhovuje po všech stránkách ! Poskytují obrovské množství výhod, kvůli kterým jsou nejoblíbenější mezi cestovateli i dobrodruhy. Kartuše vypadají podobně jako klasické ventilové, ale mají kolem ventilu závit, na který našroubujete tělo vařiče. Ten drží pevně, nekýve se, plyn neuniká a po použití a vychladnutí ho snadno  oddělíte. Průkopníkem tohoto systému byl Coleman. Ostatně skvělý a lehoučký vařič Coleman F1 Spirit, mám dodnes ve své trekové výbavě. Obrovskou výhodou je široká škála výrobců kartuší. Nemusíte tak kupovat jen předražený plyn od Colemanu, kdy 250 g náplň stojí i 200 Kč, ale můžete využít i kartuše značky VAR, Husky, MSR, Pinguin, PRIMUS, Optimus  a další. Některé neznačkové kartuše se dají pořídit, za poloviční cenu a pro běžné použití postačí .

cjPokud ale plánujete využití plynového vařiče ve vyšší nadmořské výšce nebo nízkých teplotách budete muset vydat o pár korun víc a koupit lepší náplň. Tou je směs Propan + Izobutan, kterou najdete v některých kartuších Pinguin , nebo Coleman a mají přívlastek ”Extreme” apod. Velkou výhodou tohoto typu vařičů je také to, že je jich obrovské množství. Od malých ultralehkých typu Coleman Fyrelite nebo MSR po modely s širokým hořákem od Primusu.

Navíc se dělají i samostatně stojící modely, kdy se tělo vařiče nemontuje přímo na kartuši ale plyn z kartuše je veden samostatnou hadičkou . S tímhle typem jsem opravdu spokojený, protože má širší a stabilnější základnu a můžete ho používat i na nerovném povrchu.  Dokonce na šroubovací kartuše se dělají i velmi odolné a lehoučké titanové vařiče, které jsou ale výrazně dražší, než nerezové modely. A k těmto vařičům existuje i další příslušenství jako jsou závětří pro ochranu plamenem, nebo nožičky pod kartuši pro zvýšení stability.

Výhody : obrovský výběr kompatibilních kartuší, různé směsi plynu, mnoho druhů vařičů.

Nevýhody: vyšší cena kartuší Coleman


Zpracoval jsem pro Vás i video, ve kterém představuji vařiče se kterými mám osobní zkušenost

další recenze zde.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *