Dji Mavic 2 Air – Nenápadný borec, recenze

DJI MAVIC 2 Air - český návod

Žil byl jeden Mavic 2 Pro, který se při poletování kdesi v mracích zakoukal do paní Mavic Airové. Nu, nebudu to prodlužovat, ti dva spolu prostě zplodili dítě a dali mu jméno Dji Mavic 2 Air.

Možná i takto vzniknul někde v hlavách vývojářů z DJI nový model dronu, který se má stát tahounem prodejů a trhákem pro sezonu 2020. Je tomu tak ? Je se na co těšit ? A co mě na novém Mavic 2 Air uchvátilo ?

Nutno dodat, že sám létám s Dji Mavic 2 Zoom a nedám na něj dopustit. I proto jsem se možná trochu s despektem díval na první zprávy o další generaci maličkého Airu. Měl jsem možnost důkladně si při natáčení našich cestovatelských dokumentů Great Walks zalétat se starou verzí Mavic Air. A nebyl vůbec marný. A tak jsem si říkal, co asi může být na nové verzi jiného. A když se mi dostal do ruky koukal jsem nevěřícně na dron, který vypadá úplně jinak. Spíš než Mavic Air vypadá jako Mavic 2 pro, který někdo přejel zmenšovacím paprskem.

mavic2

Tělo je klasicky šedé, tak jak jsme zvyklí u vyšší modelové řady, ramena skládací stejným způsobem jako u M2PRO. Rozměrově i váhově je Mavic 2 Air někde mezi Airem a Dvojkou. To co je ale nejdůležitější a co doznalo největších změn je elektronika, optika a další drobnosti.

Starší Mavic Air má rozsah ISO od 100 do 1600 v automatickém režimu a 100 až 3200 v manuálním režimu. V režimu 12 MP má Mavic Air 2 rozsah ISO od 100 do 3 200 v automatickém režimu a 100 až 6400 v manuálním režimu. Vyšší rozsah ISO u  Mavic Air 2 vám poskytne lepší detaily za různých světelných podmínek. Pokud se rozhodnete fotografovat v režimu 48 MP na Mavic Air 2, rozsah ISO je 100–1600 v automatickém režimu a 100–3200 v manuálním režimu.

SmartPhoto je zcela nová funkce dronu Mavic Air 2. Kombinuje HDR, rozpoznávání scén a Hyperlight do jednoho inteligentního algoritmu. SmartPhoto pořizuje snímky rychle a snadno a optimalizuje parametry fotoaparátu, podobně jako to dělá moderní smartphone.  

Oproti první verzi Airu je rozdíl zejména ve větším senzoru, který umožní fotografovat v rozlišení až 48 Mpx do RAW formátu. Videa je možné zaznamenávat v rozlišení 4K při 60 FPS. Samozřejmě disponuje různými přednastavenými Smart funkcemi, sledováním cílů Active Track a dalšími vychytávkami.

Jednou z funkcí která mě bavila už na původním Mavic Air je 32 MP Sphere Panorama. Tato funkce automaticky spojuje snímky a vytváří epické panorama. 

S novým  režimem HDR Panorama u Mavic 2 Air se tato funkce stan ještě zajímavější . Díky pokročilému režimu vytváří HDR Panorama s výjimečným dynamickým rozsahem.

Video

Kromě vyšší snímkové frekvence má Mavic Air 2 i vyšší přenosovou rychlost, která vytváří lépe vypadající videa. Zatímco drony Mavic Air mají režimy FHD, Mavic Air 2 nabízí až 240 fps ve srovnání se 120 fps Mavic Air. To vše se promítá do plynulejších a filmových záběrů.

Cenově se pohybuje někde na pomezí mezi Mavic Mini a Mavic 2 Pro. Při porovnávání fotografií s videozáznamu se však znatelně blíží vyšší třídě. Poměr cena/výkon je opravdu skvělý. Než si pořídit Mavic Mini, který je spíše takovou lepší hračkou pro začátečníky, tak bych určitě volil Mavic 2 Air. Létání s ním je příjemné, je stabilnější i při silnějším větru a optika snese téměř srovnání s M2P. Za mě tedy jednoznačně povedený dron se kterým můžete dělat i profesionálně vypadající videa.