Létání s dronem v Maďarsku

tihany5

Na letošní dovolenou jsem si s sebou zabalil i kufřík s vrtuláčkem. Bylo mi prostě líto ho nechávat samotného doma, podobně jako jsem to udělal při našem treku v Alpách. V Maďarsku jsou pravidla pro létání určitě jiná než v prudérním Rakousku, říkal jsem si. A opravdu je to tak. Na mapce, kterou najdete třeba tady jsem našel informaci, že piloti s drony do 2 kg nepotřebují v Maďarsku licenci a stačí se jen držet podobných pravidel , jako u nás v ČR.

Jak je to tedy v zemi paprik a langošů s létáním?

Pokud máte podobně jako já DJI Mavic 2 Pro, Zoom nebo podobně velký model není se čeho obávat. Tedy za předpokladu, že kromě ovládání svého stroje máte také zdravý rozum. Nelétá se lidem přímo nad zahradami, domy, nad silnicemi a železničními tratěmi, tak jako u nás. Rozdíl oproti naší legislativě je asi jenom to, že v Maďarsku můžete letět 130 m vysoko a 500 m do dálky.

Dronění v Maďarsku na vlastní kůži

Bydleli jsme 10 dní na břehu Balatonu ve vesničce Balatonakali. Za tu dobu jsem Mavica mnohokrát proletěl a udělal si videa i fotky okolí. Nikdo si mě absolutně nevšímal a to i v turistickém městečku Tihany na stejnojmenném poloostrově. Pokud tedy budete v Maďarsku létat v této oblasti, dejte si pozor jen na létání nad železnicí, která vede prakticky kolem celého jezera. Určité riziko představuje i létání nízko nad vodní hladinou. Naopak docela dobře se všude přistává, svůj landing pad jsem ani nevytáhnul. I když jsem byl před odjezdem trochu skeptický, co že to v placatém Maďarsku můžu točit, docela příjemně mne překvapilo. Balaton je prostě jako moře, můžete točit lodě, surfaře , mraky, odlesky na vodní hladině. Zvláště záběry z městečka Tihany jsou také velmi fotogenické a na severním břehu jsou i celkem výrazné kopce. Z výšky je na co koukat, posuďte sami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *