Trajektem do Řecka – rady na cestu

přístav Ancona

italieChcete se podívat vlastním autem a trajektem do Řecka ? Nechcete absolvovat cestu přes Srbsko a Makedonii ? V minulém díle , jsem Vám sice popsal i tuto variantu s tím , že z ní nemusíte mít obavy. Ale každý, kdo má rád moře a chce zažít něco neobvyklého, si tuhle variantu musí zkusit. Pro každého suchozemce je to zážitek na celý život. Pravdou ale je , že tato varianta je výrazně dražší než pozemní cesta, ale poradíme Vám i to jak se dá ušetřit na této trase. Cestu lodí do Řecka a zpět jsme absolvovali celkem 4x , takže jsme snad stihli zaznamenat dostatek informací pro pomoc českým cestovatelům.

Trajekty do Řecké Igoumenitsy  odjíždějí z Itálie z několika přístavů. Jsou to Terst, Benátky, Ravenna, Ancona, Brindisi a Bari. Pro automobilisty z České Republiky je zřejmě nejvhodnější Ancona. Toto město je od nás z K. Varů vzdálené necelých 1090 km, což je trasa , která se dá zvládnout za 12 hodin, podobně jako do nějakého letoviska v Chorvatsku.  Benátky a Terst jsou sice o dost blíže, ale vyšší cena kterou dáte za delší úsek dálnice do Ancony je pořád nižší než cena delšího lodního lístku. Nehledě na to, že kromě peněz ušetříte i spoustu času. Přeci jenom loď se po moři nepohybuje dálniční rychlostí 130 km/h.

Koupě lodních lístků

sfPalubní lístky je určitě vhodné zakoupit předem. Sice jste Vásáni časem odjezdu trajektu, ale máte jistotu, že neztvrdnete další den v přístavu , pokud bude loď vyprodaná. Což se v sezóně běžně může stát. Dobré je, že kromě stránek lodních společností si je můžete koupit i přímo v Čechách u autorizovaných prodejců.  My jsme je vždy objednávali u Čedoku , kde si stáhnou jen pár stovek jako provizi.  Stejně tak je můžete koupit na https://www.trajekty.com/   u Orbis Link s.r.o.  A tady je hlavní rozdíl oproti cestě přes Srbsko. Cena. Zatímco náklady na pozemní cestu se včetně poplatků pohybují okolo 12.000 Kč tam a zpět, při cestě trajektem musíte počítat s touto částkou jen za lodní lístek. Minimálně. Pokud cestujete běžným autem do 5m délky a 2 m výšky jako čtyřčlenná rodina připravte si v sezoně spíše částku kolem 14 tis. za zpáteční lístek. Dlužno poznamenat, že to jsou ceny na DECK  – tedy za palubní lístek.  Ne za kajutu, ta je mnohem dražší.   Tato cena je platná v high seasson  termínech, kterou má většina lodních společností od druhé poloviny července do posledního týdne srpna. Další úspory můžete mít , pokud máte děti do 3 let, nebo si vyberete některý z low fare termínů. To jsou zejména dny od pondělí do čtvrtka. Nejdražší ceny jsou vždy na víkend. To platí pro plavby do Řecka i zpět.  Na čem se nedá ušetřit, je lodní společnost. Žádný lowcost  dopravce na této lince bohužel neoperuje a ceny jsou opravdu velmi  vyrovnané.  Na této trase působí společnosti  ANEK Lines , Superfast Ferries a Minoan Lines. Spíše si vyberete podle  termínu a času odjezdu z Ancony.  Nám vyhovovaly spíše lodi Minoan Lines, které odplouvají kolem 18:00 , a máte tak dostatek času na dojezd z ČR. My jsme poprvé  pluli se Superfat Ferries, ale od té doby co koupil Minoan Lines nové lodě Cruise Olympia a Cruise Europa , jezdíme jen s nimi. Anek lines posoudit nemohu, s těmi jsme nikdy nejeli.

Cesta do přístavu

Hotel MantovaCesta do Ancony je pohodová, tak jako kamkoliv jinam v Itálii. Můžete se připravit na kvalitní německé dálnice, rychlostní omezení v Rakousku , nádherné scenérie Alp i úzké a přeplněné italské autostrády. A poplatky ? Musíte mít rakouskou dálniční známku, zaplatíte cca. 8 eur za Brennerský průsmyk a nekřesťanské peníze za italské dálnice. Suma sumárum si připravte nejméně 5000 Kč za cestu do přístavu a zpět. Pokud nechcete spěchat a spát někde na odpočívadle v Dolomitech, můžete zkusit najít po cestě nějaký levný penzion, nebo hotel. To je třeba s dětmi dobrá volba a my takto našli hned u sjezdu z dálnice tento levný hotel u MantovyRáno jsme tak vyjížděli s dostatečnou časovou rezervou a odpočatí

 

Odbavení a Check-IN

lodČekání na trajekt  může být zdlouhavé a zvláště ve vedrech vysilující. Podobně jako u odletu letadla musíte být totiž i v přístavu nejméně 2 hodiny předem. Najít jej není v Anconě složité. Navigace Vás dovede spolehlivě , navíc to není žádné velkoměsto a když se intuitivně budete stáčet nalevo k pobřeží nemůžete ho minout. Všude jsou návěstidla PORT a CHECK-IN a o již u sjezdu z dálnice.  A první co musíte po příjezdu udělat je opravdu Check-in . Podobně jako u letenek zajdete nejdříve s voucherem o zaplacení do terminálu pro lodní lístky. V této budově najdete přepážku „své ” lodní společnosti, kde ukážete pasy, doklad o zaplacení a za chvíli obdržíte Vaše první lodní lístky do Řecka ! Na cestu tam i zpět.  A navíc ještě obdržíte podlouhlou kartonovou cedulku s  logem Vaší lodní společnosti nápisem a  ”IGOUMENITSA”  nebo ”PATRAS” (loď totiž jede až na Peloponés)  . Není to ale žádný suvenýr. Tuto cedulku si musíte umístit za přední sklo před řidiče. Podle ní Vás po odjezdu z terminálu řadí hvízdající přístavní zřízenci přímo do ke správnému GATE a hlavně do příslušné fronty, v přesném pořadí.  Jinde stojí kamiony, jinde karavany a jinde osobní auta. Pokud jste přijeli včas, můžete pak auto klidně zabrzdit a máte volno. Nyní jste již v kontrolované celní zóně, obehnané z jedné zóně plotem a z druhé mořem, kterou nemůžete opustit. Podobně jako na letišti. Naštěstí i tady jsou záchody a občerstvení, takže Vám  těch pár hodin čekání na loď může docela příjemně utéct. Doporučuji si ale pro tuto část dne připravit s předstihem dostatek pití i jídla.  Přístav bývá v létě dost rozpálený a předražené pití si tam určitě kupovat nechcete. Pro tyto účely je skvělý například Lidl, který je hned u pobřežní ulice před přístavem.

A jak vypadá vlastní nalodění a cesta na obří superlodi ? To se dozvíte v dalším článku…

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *