Autonabíječka pro DJI Mavic 2 Pro a Zoom – recenze

Autonabíječka pro DJI Mavic 2 existuje ! A pokud jste na tom podobně jako já a při natáčení dronem vám nechybí chuť, ale schází Vám dostatek energie v baterii, možná Vám pomůže tato recenze.

Není nic horšího, než vybalit v přírodě svůj stroj a těšit se nádherné záběry a pak zjistit, že baterie je prázdná. Nebo přejet do další lokality a vědět, že v akumulátoru už je ”šťávy” na pár minut a na delší polet to nebude. A právě proto jsem si pořídil autonabíječku na baterii pro DJI Mavic 2 . Často přejíždím mezi lokacemi a tak se dá tento ztrátový čas využít k dobíjení baterií, které zvláště v chladu dostávají zabrat.

20190212093020 14405
Autonabíječka DJI Mavic 2

A právě dnes mi od soudruhů z Číny došla CL nabíječka do auto zapalovače. Stála pár dolarů, takže rád vyzkouším , zda umí to co originální napáječ od DJI. Ta stojí totiž téměř 2000 Kč. I tahle levná autonabíječka na baterie k dronu DJI Mavic 2 PRO / Zoom prý dokáže prostřednictvím 12 V zástrčky automobilu dobíjet inteligentní baterii mého vrtulového mazlíka. Na první pohled vypadá celkem robustně a kvalitně. Ze zadní strany je vyvedený jen jeden kabel s plochou nabíjecí koncovkou pro akumulátor a výstupním napětím 17,6V/4A. Pod ním najdete USB zástrčku 5V 2A. To vypadá jako dobrá vychytávka, protože z ní můžete nabíjet nejenom ovladač dronu. Hodí se také na mobil a další zařízení, pokud budete mít po ruce vhodný kablík. V čínských shopech najdete tyto modely i v provedení s konektory na dvě baterie, plus USB konektor. Nedělám si iluze, že by tahle levná nabíječka měla ochranu proti přehřátí a vybití autobaterie, takže jí vyzkouším raději s nastartovaným motorem. A v příští recenzi Vám řeknu , jak dlouho trvalo dobití a jak se mi celkově osvědčila.

Tak zatím ahoj a létání zdar !

Turistické plynové vařiče – Recenze

Přestože vaření v přírodě může být pro někoho noční můra, já si to docela užívám. Za tu dobu co různě vandruji u nás po horách i  po světě jsem vyzkoušel spoustu různých campingových vařičů. Nehledě na to, že jsem s řadou dalších přišel do styku během těch 15-ti let kdy jsem prodával outdoorové vybavení.

Co mohu jednoznačně doporučit, jaké jsou výhody jednotlivých typů ? Každopádně se budu bavit hlavně o malých plynových vařičích. Jednak proto, že jsou nejsnadnější na údržbu i provoz a za druhé používám téměř výhradně na tento typ.  Až se tedy budete rozhodovat jaký plyňák si koupit, zaměřte se hlavně na kartuši. To je ta oválná věc dole pod hořákem, které někdo říká bomba. Tohle bych raději , zejména na letišti nepoužíval. Ono ve finále do letadla Vám kartuši nikde na světě stejně nevezmou 🙂

Na trhu jsou tři typy plynových vařičů , podle typů kartuší – napichovací, ventilové a šroubovací.


Campingaz C206Napichovací kartuše  – tyhle plynové zásobníky používaly například první plynové vařiče Campingaz c206 . Nyní se používají hlavně do plynových lamp, ale třeba v Řecku nebo jinde v evropských kempech, nebo minimarketech si na tyto kartuše můžete pořídit levný vařič jehož cena mnohdy nepřekračuje ani 10 EUR. Pokud jste někde na místě a necestujete dál je to dobrá volba. Ono se trochu srandy užije i při napichování kartuše s plynem. Onehdy kamarád na ostrově Samothraki půlku plynu vystříkal do lesa, než se mu jí podařilo usadit

Výhody : nízká cena kartuší (často i kolem 1 EUR) i nízká cena vařiče

Nevýhody: kartuše se nedá oddělit, musí zůstat stále připojená k tělu vařiče


Campingaz vařič BleuetVentilové kartuše  – tohle je záležitost výhradně pro vařiče Campingaz.  Ventil vypadá podobně jako třeba u spreje na vlasy. Na něj nacvaknete vařič a dotáhnete plastovým kroužkem. Drží to poměrně dobře a kartuši můžete oddělit a nosit v batohu samostatně.  Tyhle kartuše poznáte podle světle modré barvy. Osobně jsem nepochopil, proč Campingaz vůbec vymyslel tento systém. Používal jsem ale tyto vařiče celkem dlouho, než mi došlo, že pokud chci výkonnější a skladnější model , musím přejít na jiný typ..

Výhody : relativně levné kartuše, dají se sehnat v zahraničí, dají se oddělit od vařiče

Nevýhody:  pouze pro vařiče Campingaz, nejde použít v mrazu

 

Vařič Pinguin TrekŠroubovací  kartuše  – konečně něco co vyhovuje po všech stránkách ! Poskytují obrovské množství výhod, kvůli kterým jsou nejoblíbenější mezi cestovateli i dobrodruhy. Kartuše vypadají podobně jako klasické ventilové, ale mají kolem ventilu závit, na který našroubujete tělo vařiče. Ten drží pevně, nekýve se, plyn neuniká a po použití a vychladnutí ho snadno  oddělíte. Průkopníkem tohoto systému byl Coleman. Ostatně skvělý a lehoučký vařič Coleman F1 Spirit, mám dodnes ve své trekové výbavě. Obrovskou výhodou je široká škála výrobců kartuší. Nemusíte tak kupovat jen předražený plyn od Colemanu, kdy 250 g náplň stojí i 200 Kč, ale můžete využít i kartuše značky VAR, Husky, MSR, Pinguin, PRIMUS, Optimus  a další. Některé neznačkové kartuše se dají pořídit, za poloviční cenu a pro běžné použití postačí .

cjPokud ale plánujete využití plynového vařiče ve vyšší nadmořské výšce nebo nízkých teplotách budete muset vydat o pár korun víc a koupit lepší náplň. Tou je směs Propan + Izobutan, kterou najdete v některých kartuších Pinguin , nebo Coleman a mají přívlastek ”Extreme” apod. Velkou výhodou tohoto typu vařičů je také to, že je jich obrovské množství. Od malých ultralehkých typu Coleman Fyrelite nebo MSR po modely s širokým hořákem od Primusu.

Navíc se dělají i samostatně stojící modely, kdy se tělo vařiče nemontuje přímo na kartuši ale plyn z kartuše je veden samostatnou hadičkou . S tímhle typem jsem opravdu spokojený, protože má širší a stabilnější základnu a můžete ho používat i na nerovném povrchu.  Dokonce na šroubovací kartuše se dělají i velmi odolné a lehoučké titanové vařiče, které jsou ale výrazně dražší, než nerezové modely. A k těmto vařičům existuje i další příslušenství jako jsou závětří pro ochranu plamenem, nebo nožičky pod kartuši pro zvýšení stability.

Výhody : obrovský výběr kompatibilních kartuší, různé směsi plynu, mnoho druhů vařičů.

Nevýhody: vyšší cena kartuší Coleman


Zpracoval jsem pro Vás i video, ve kterém představuji vařiče se kterými mám osobní zkušenost

další recenze zde.

 

Návod na Xiaomi FiMI X8 SE – skvělý dron pro náročné

Máme pro Vás návod na šikovný dron od Xiaomi. Pokud jste ho nedostali, nebo ztratili, stáhněte si to zde :

Stažení návodu 

Neodpustím si pár slov k tomuto dronu. Ač jsem zanícený podporovatel značky DJI, s tímto dronem zažijete opravdu spoustu zábavy a natočíte kvalitní videa.  Má inteligentní akumulátor a vydrží ve vzduchu úžasných 33 minut.  Gimbal s tří osou stabilizací a kvalitní kamera poskytne záběry srovnatelné s DJI Mavic Air . Viz. naše video zde

Trajektem do Řecka – rady na cestu

italieChcete se podívat vlastním autem a trajektem do Řecka ? Nechcete absolvovat cestu přes Srbsko a Makedonii ? V minulém díle , jsem Vám sice popsal i tuto variantu s tím , že z ní nemusíte mít obavy. Ale každý, kdo má rád moře a chce zažít něco neobvyklého, si tuhle variantu musí zkusit. Pro každého suchozemce je to zážitek na celý život. Pravdou ale je , že tato varianta je výrazně dražší než pozemní cesta, ale poradíme Vám i to jak se dá ušetřit na této trase. Cestu lodí do Řecka a zpět jsme absolvovali celkem 4x , takže jsme snad stihli zaznamenat dostatek informací pro pomoc českým cestovatelům.

Trajekty do Řecké Igoumenitsy  odjíždějí z Itálie z několika přístavů. Jsou to Terst, Benátky, Ravenna, Ancona, Brindisi a Bari. Pro automobilisty z České Republiky je zřejmě nejvhodnější Ancona. Toto město je od nás z K. Varů vzdálené necelých 1090 km, což je trasa , která se dá zvládnout za 12 hodin, podobně jako do nějakého letoviska v Chorvatsku.  Benátky a Terst jsou sice o dost blíže, ale vyšší cena kterou dáte za delší úsek dálnice do Ancony je pořád nižší než cena delšího lodního lístku. Nehledě na to, že kromě peněz ušetříte i spoustu času. Přeci jenom loď se po moři nepohybuje dálniční rychlostí 130 km/h.

Koupě lodních lístků

sfPalubní lístky je určitě vhodné zakoupit předem. Sice jste Vásáni časem odjezdu trajektu, ale máte jistotu, že neztvrdnete další den v přístavu , pokud bude loď vyprodaná. Což se v sezóně běžně může stát. Dobré je, že kromě stránek lodních společností si je můžete koupit i přímo v Čechách u autorizovaných prodejců.  My jsme je vždy objednávali u Čedoku , kde si stáhnou jen pár stovek jako provizi.  Stejně tak je můžete koupit na https://www.trajekty.com/   u Orbis Link s.r.o.  A tady je hlavní rozdíl oproti cestě přes Srbsko. Cena. Zatímco náklady na pozemní cestu se včetně poplatků pohybují okolo 12.000 Kč tam a zpět, při cestě trajektem musíte počítat s touto částkou jen za lodní lístek. Minimálně. Pokud cestujete běžným autem do 5m délky a 2 m výšky jako čtyřčlenná rodina připravte si v sezoně spíše částku kolem 14 tis. za zpáteční lístek. Dlužno poznamenat, že to jsou ceny na DECK  – tedy za palubní lístek.  Ne za kajutu, ta je mnohem dražší.   Tato cena je platná v high seasson  termínech, kterou má většina lodních společností od druhé poloviny července do posledního týdne srpna. Další úspory můžete mít , pokud máte děti do 3 let, nebo si vyberete některý z low fare termínů. To jsou zejména dny od pondělí do čtvrtka. Nejdražší ceny jsou vždy na víkend. To platí pro plavby do Řecka i zpět.  Na čem se nedá ušetřit, je lodní společnost. Žádný lowcost  dopravce na této lince bohužel neoperuje a ceny jsou opravdu velmi  vyrovnané.  Na této trase působí společnosti  ANEK Lines , Superfast Ferries a Minoan Lines. Spíše si vyberete podle  termínu a času odjezdu z Ancony.  Nám vyhovovaly spíše lodi Minoan Lines, které odplouvají kolem 18:00 , a máte tak dostatek času na dojezd z ČR. My jsme poprvé  pluli se Superfat Ferries, ale od té doby co koupil Minoan Lines nové lodě Cruise Olympia a Cruise Europa , jezdíme jen s nimi. Anek lines posoudit nemohu, s těmi jsme nikdy nejeli.

Cesta do přístavu

Hotel MantovaCesta do Ancony je pohodová, tak jako kamkoliv jinam v Itálii. Můžete se připravit na kvalitní německé dálnice, rychlostní omezení v Rakousku , nádherné scenérie Alp i úzké a přeplněné italské autostrády. A poplatky ? Musíte mít rakouskou dálniční známku, zaplatíte cca. 8 eur za Brennerský průsmyk a nekřesťanské peníze za italské dálnice. Suma sumárum si připravte nejméně 5000 Kč za cestu do přístavu a zpět. Pokud nechcete spěchat a spát někde na odpočívadle v Dolomitech, můžete zkusit najít po cestě nějaký levný penzion, nebo hotel. To je třeba s dětmi dobrá volba a my takto našli hned u sjezdu z dálnice tento levný hotel u MantovyRáno jsme tak vyjížděli s dostatečnou časovou rezervou a odpočatí

 

Odbavení a Check-IN

lodČekání na trajekt  může být zdlouhavé a zvláště ve vedrech vysilující. Podobně jako u odletu letadla musíte být totiž i v přístavu nejméně 2 hodiny předem. Najít jej není v Anconě složité. Navigace Vás dovede spolehlivě , navíc to není žádné velkoměsto a když se intuitivně budete stáčet nalevo k pobřeží nemůžete ho minout. Všude jsou návěstidla PORT a CHECK-IN a o již u sjezdu z dálnice.  A první co musíte po příjezdu udělat je opravdu Check-in . Podobně jako u letenek zajdete nejdříve s voucherem o zaplacení do terminálu pro lodní lístky. V této budově najdete přepážku „své ” lodní společnosti, kde ukážete pasy, doklad o zaplacení a za chvíli obdržíte Vaše první lodní lístky do Řecka ! Na cestu tam i zpět.  A navíc ještě obdržíte podlouhlou kartonovou cedulku s  logem Vaší lodní společnosti nápisem a  ”IGOUMENITSA”  nebo ”PATRAS” (loď totiž jede až na Peloponés)  . Není to ale žádný suvenýr. Tuto cedulku si musíte umístit za přední sklo před řidiče. Podle ní Vás po odjezdu z terminálu řadí hvízdající přístavní zřízenci přímo do ke správnému GATE a hlavně do příslušné fronty, v přesném pořadí.  Jinde stojí kamiony, jinde karavany a jinde osobní auta. Pokud jste přijeli včas, můžete pak auto klidně zabrzdit a máte volno. Nyní jste již v kontrolované celní zóně, obehnané z jedné zóně plotem a z druhé mořem, kterou nemůžete opustit. Podobně jako na letišti. Naštěstí i tady jsou záchody a občerstvení, takže Vám  těch pár hodin čekání na loď může docela příjemně utéct. Doporučuji si ale pro tuto část dne připravit s předstihem dostatek pití i jídla.  Přístav bývá v létě dost rozpálený a předražené pití si tam určitě kupovat nechcete. Pro tyto účely je skvělý například Lidl, který je hned u pobřežní ulice před přístavem.

A jak vypadá vlastní nalodění a cesta na obří superlodi ? To se dozvíte v dalším článku…