Ryžovna a Mrtvý rybník – Loučení se sezónou ?

Letošní zima v Krušných Horách byla po dlouhé době skvělá . Co se týče sněhu , nemohli jsme si v horních partiích Krušných Hor stěžovat. Ale jak rychle přišla, tak rychle v březnu oděsla. Alespoň v nížinách. A tak jsme si za ní dojeli na hřeben. Tam kde to máme rádi, do jedné z nejkrásnějších oblastí – mezi Ryžovnu a Boží Dar.  Počasí slibovalo azurovou oblohu, takže plán zněl jasně – východ slunce .

IMG 20190323 084918Dny už se prodlužují, takže budíček na 4:50 není zrovna příjemný, ale pro krásu se musí trpět, jak praví klasik.  Vyrážím pro Tonyho do Nejdku, cestou se k nám připojí Tajemný Krušnohorec Víťa a valíme výš a výš.. Silnice mezi Hřebečnou a Ryžovnou je sice stále lemována sněhovými bariérami, ale je průjezdná, takže auto necháváme až v sedle. Obloha už se varví, mozol vyjde co nevidět. Takže rychle skialpo lyže na nohy a šlapene na odlesněný kopec Nad Ryžovnou do výšky 1054 m.n.m.

Vytahuji svého DJI Mavic Zoom  a kromě fotek oranžového kotouče, pořizujeme i nějaká videa. Samozný vrchol páté nejvyšší hory Krušných hor je vlastně jen taková louka porostlá nově vysázenými smrky. Nejlepší výhledy jsou spíše na západ, takže se domlouváme, že se tady někdy objevíme právě na západ slunce. Víťa vymyslel, že se půjdeme mrknout na Mrtvý Rybník, takže vyrážíme po chvíli dál.  Sněhová krusta je stále umrzlá a krásně jede. O co víc lyže Sporten Freewalk jedou, o to hůže se řídí a tak po chvíli trefuji malý smrček a kácím se za všeobecného veselí na sníh. Pak chvíli tápeme a hledáme cestu k Mrtvému Rybníku. Jsme díky širokým lyžím mimo značené cesty i běžkařské tratě, o to je to zábavnější.

Po chvíli se Viťas zorientuje a rozlehlou planinou sjíždíme až k němu. O tom, že před námi leží rozlehlý rybník napájený temnou vodou z rašelinišť není moc známek. Jeho hladinu stále kryje led a sníh a je tedy dokonale maskován v krajině. Naštěstí přítoky jsou patrné, takže máme představu , kde je pod sněhem pevná zem a kde již začíná vodní plocha.  Slunce začíná nabírat na síle, přestože je teprve 8:00 ráno. Nikde nikdo, jen my , modrá obloha, bílé pláně, smrky a zurčící přítoky. Droník opět úřaduje a já natáčím nejenom okolní krajinu , ale i nebojácného Tajemného , jak se prochází po ledu. Je to k nevíře, ale nepropadne se. Tady ve výšce přes 1000 m.n.m. je opravdu ještě zima, přestože dole už propuklo jaro. Děláme svou klasickou Krušnohorskou snídani . Na vařiči se smaží volské oko se slaninou, k tomu čaj a kafe z termosek. Neskutečná pohoda.

Po snídani přecházíme boční stranou led Mrtvého Rybníka a vydáváme se  po stále ještě sjizdné běžkařské magistrále k autům.  Cesta na lyžích prosluněnou planinou nad Hřebečnou je už jen třešničkou na dnešním outdoorovém dortu..

 

Přistávací podložka pro drony – Landing Pad, recenze

Přistávací položka pro drony  ( landing Pad ) je další šikovná věcička, kterou jsem si pořídil k Mavicovi. Každý dronař si dvakrát rozmyslí, kam svého vrtulového miláčka posadí na přistání . Do prachu? Bláta ? Na trávu ? Joo, pokud máte dostatečně vysoký rám, nebo nožky, můžete ho za ně chytit, nebo přistanete bez obav téměř kdekoliv.  Mavic Aira, Sparka,  nebo Zerotech Dobby chytíte pohodlně do ruky.  U DJI Mavic 2 ZOOM,  nebo PRO to chce více cviku a já si na to zatím netroufám.

Landing pad podložka

Takže v oblíbené Číně jsem si objednal přistávací podložku. Ta je skladná, malá po sbalení , má průměr kolerm 50 cm , takže na ní přistanete i s větším modelem. Jednoduše se v mžiku rozbalí a opět zabalí. Takže na první vzlety i přistání na sněhu, prašné cestě i jarních drnech byla k nezaplacení. Jsou u ní tři plastové kolíky, kterými jí zafixujete do země. Na sněhu nebo louce je to v pohodě. Horší to je na nějakém štěrku. Tam jí můžete maximálně položit a doufat , že vám tenhle přenosný heliport droník neodfoukne.

Jinak ale spokojenost veliká, takže jí tahám na každý vzlet.

Podložku jsem našel už i u nás netu, nemusíte tak objednávat v Číně, i když tam je asi levnější.

 

Závěrem můžu ještě dodat, že se dají koupit i menší podložky – heliporty. Ty jsou velikostně tak na rozpětí DJI Spark.  Můj názor je, že je lepší koupit tuto větší. Máte dostatečnou rezervu pro přistání a po sbalení není o tolik větší.

DJI Mavic 2 Zoom – český návod

Ztratili jste návod na vašeho čtyř vrtulového  miláčka ? Nezoufejte, , hledal jsem v temných zákoutích internetu a našel jsem ho !  Níže najdete originální český návod na DJI MAVIC 2 Zoom / PRO.  Vytiskněte si ho a můžete opět s dronem používat i funkce o kterých už jste zapomněli, že existují.

DJI Mavic 2 návod

Brožura je v PDF, měla by tak jít otevřít každému.

Tak zdar a mnoho hezkých záběrů přeje Létající Bobr.

drone 3181111 1920

Recenze: brašna , pouzdro pro DJI Mavic 2 Pro / Zoom

Tak mi přišla taška  přes rameno na dron DJI Mavic 2 Zoom. Na tu jsem se opravdu těšil, protože Mavic , který jsem si pořídil nebyl žádné Fly More Combo, takže to byla nutnost. Nebudu ho přece tahat do terénu v krabici. Po pořízení Zooma opravdu financí nazbyt nebylo, takže jsem si ho objednal beze studu z Číny. Objevil jsem ho  na Gearbestu a přestože obyčejně hodí věci z Aliexpressu a podobných webů zak nejdříve za 3-4 týdny, tohle tady bylo snad za 10 dní. Jen podotknu, že nic důležitého bych si na Mavica z Číny nekoupil – baterii, ovladač atd. Ale na kufříku snad není co zkazit. A měl jsem pravdu – pouzdro používám naplno a jsem nadmíru spokojen. Pojďme se mrknout jak vypadá .

Pokud nejste stylaři a nemusíte mít kufřík s logem  DJI za mnohonásobně vyšší cenu, tak si ho klidně objednejte – neprohloupíte.  Brašna je vyrobená z nějakého odolného PVC a na netu jí najdete v černé a šedé barvě. Vybral jsem si tu hladkou černou, protože drona (tašku) v přírodě pořád někam pokládám a na šedé by nečistoty byly vidět. Popruh přes rameno je nastavitelný a dostatečně dlouhý.

Vnitřek brašny je vyroben z tvrzené EVA pěny, ve které jsou výlisky na Dron i příslušenství.  Pro modely MAVIC 2 PRO a Mavic 2 Zoom je je naprosto stejná, protože oba drony se liší pouze kamerou. Na obrázku  vidíte, že je vše uspořádáno přehledně a účelně. Jednotlivé části výstroje i Dron samotný do všech přihrádek pasují naprosto přesně a nic nelze dát obráceně. Díky tomu se pak v kufříku po jeho uzavření nic neviklá, nevypadává.

Brašna Mavic 2 Pro / Zoom

Co se do brašny vejde ? (viz. obrázek) 

  • Dron Mavic 2 Pro/ Zom s baterií a nasazenou ochranou gimbalu
  • 2 náhradní baterie
  • Dálkový ovladač
  • Nabíjecí adaptér
  • Nabíjecí a datový kabel
  • Za síťku ve víku můžete umístit návod, náhradní vrtule, landing nožičky, krabičku s Micro SD kartou atd—

Pokud by jste si chtěli brašnu na Mavic 2 PRO koupit  , můžete bez obav z Číny zde

Případě se mrkněte pro porovnání na Megapixel, kde prodávájí batohy pro DJI drony ZDE

Co říct závěrem ?  Neoriginální příslušenství pro DJI se podle mě z Číny objednat vyplatí, ale ovladač, baterie , nebo nedej Bože celého drona bych si tam koupit nerisknul…

brašna Mavic 2 Zoom