Letošní zima konečně přináší hory sněhu a po hubených letech máme možnost ,,nastartovat“ skialpy, běžky a sněžnice a ukojit naše outdoorové choutky. Nemůžeme sice jet do Alp ale i při spaní v záhrabu u nás v Krušných horách potřebujeme pořádné vybavení. I proto jsme si pořídili lavinovou lopatu Pieps, na kterou se mrkneme podrobněji v dnešní recenzi.
Na první pohled jde o povedený kousek, této renomované značky. Hodně z Vás ví, že Pieps má mezi horolezci a skialpinisty skvělý zvuk. Dělají lavinové sondy, vyhledávače, bivakovací pytle a tak je lavinová lopata jen logickým doplněním sortimentu.
Promyšlená konstrukce
Třídílné tělo z tvrzeného hliníku váží podle výrobce nějakých 700g, což při práci se sněhem není nikterak na obtíž. Přeci jenom působí alespoň trochu bytelněji, než jiné značky. Profil násady je oválný a i když jsem to zprvu nechápal, po chvilce odhazování sněhu mi došlo proč. Takový tvar se neprotáčí v ruce, což může být v krizových situacích, kdy vyhrabáváte parťáka z laviny a počítáte každou vteřinu, docela k užitku.
Navíc nápis Pieps je na rukojeti vyveden v netypické drsné úpravě, která mi zprvu připadala jako smirkový papír. Účel je ale jasný – zabránit prokluzování lopaty v ruce.
Snadné nastavení
Lopata se dá nastavit na dvě délky. Klasicky zmáčknete bezpečnostní západku a zasunete, nebo vysunete díl. Počkáte na cvaknutí a je hotovo – zaaretováno. Černě lakovaný list je oproti Pieps T640 větší a najdete na něm drážky a úpravu proti nalepování sněhu. Jediné, co lze trochu vytknout je to, že po pár dnech používání se maličko odloupla černá barva z hrany. To je ale spíše mým usilovným bušením do ledu, než tím, že by nástřik nebyl kvalitní. Na konci rukojeti je žlutá plastová ,,T“ koncovka. Není příliš velká, takže se příjemně drží.
S čím si trochu hraji, je uchycení lopaty na batoh. Ideální mi přijde zapíchnout téčko rukojeti do boční otevřené kapsy dole na batohu a rukojeť přichytit bočními popruhy, podobně , jako teleskopické hole. Prostě tak, aby byla v případě potřeby rychle při ruce. V listu jsou také čtyři otvory pro vytvoření nouzových kanadských sání, kterými se dá provléknout reep šňůra, nebo malá karabinka pro uchycení.
Suma sumárun, parádní věcička pro všechny, kteří mají rádi zimu, freeride, horolezectví, zimní táboření a podobně. A když ji v zimě budete mít v kufru auta, tak jí možná využijete taky…