Vodopády Varvara – utajený klenot řeckého Chalkidiki

Pokud nejste zrovna plážoví povaleči a po pár dnech na pobřeží u Asprovalty, Stavrosu, nebo jiného letoviska na severu Chalkidiki, plánujete nějaký výlet,  mám pro vás tip. Panenské vodopády ukryté v džungli řeckého lesa.

Vodopády, no jo, ale kde?

Je pár dní po příjezdu do Řecka, jsme už řádně nasoleni z vln Orfanského zálivu a já zase v Google mapách hledám, kde uspokojit svou objevitelskou duši. Vodopády, to by bylo něco! Venku je každý den kolem 36 stupňů a tak by se nějaký chládek šiknul! A opravdu, asi 25 km od nás najdu v místech, kde se Chalkidiki přilepuje k pevnině, jakýsi vodopád Varvara. Nikde na netu o něm skoro nic není, ale i těch pár fotek, které jsou u map vypadá skvěle. Vzpomněl jsem si, že kousek od Asprovalty bydlí moje spolužačka ze základky a tak jí píšu, jestli náhodou neví, kde by to mohlo být. Bohužel ani ona nemá tušení, snaží se nám všemožně pomoci, ale nikdo nic neví. Jednoho dopoledne tedy vyrážíme do hor nad letoviskem Stavros sami, vstříc dobrodružství.  

Příjezd k vodopádům

Hory, lesy, serpentiny

Cesta je zpočátku pohodová, za přelidněným Stavrosem jedeme směrem na Olympiadu. Tudy jsme jeli vlastně před mnoha lety z Thassosu do Ormos Panagias.  Cesta všam po pár kilometrech uhýbá do hor a serpentinami se šplkáme výš a výš do zelených kopců. Ale pořád je to asfaltka i když úzká. Najednou je tu vytoužená směrovka KATARAKTES (Vodopád) a odbočka vpravo na prašnou cestu. Odsud by to mělo být asi 3,5 km. Necháváme auta raději tady i když by to dál asi šlo. Balíme vodu, svačinu a připravujeme děti i sebe na hodinový pochod. Nakonec zjišťujeme, že jsme dobře udělali.  Ultra-prašná cesta je sice široká, ale plná výmolů a kamení a my s auty ještě musíme dojet do Čech. Spíš nás děsí ze jdeme stále z kopce, ale nějak se do kaňonu s vodou dostat musíme. Díky tomu, že cesta vede prakticky stále po úbočí zalesněných kopců, není to tak hrozné. Příjemný stín nám dělají jedlé kaštanovníky i platany. Ťapeme prachem až k další odbočce, kde už je vidět více do údolí. Tam už by to mohlo být. A opravdu – po chvíli jsme u plácku, kde parkuje pár odvážlivců s auty. Sem bych opravdu vlastním autem nejel, je to prašný tamkodrom. V dálce slyšíme zurčení vody a nějaké hlasy. Jsme tady!

Vodopády

Dva vodopády jako bonus

Nejdříve se vydáváme po proudu potoka vpravo, kde slyšíme lidi. V čistém potoce je i celkem dost vody, takže chvílemi ho pro osvěžení brodíme. Po pár set metrech chůze korytem je konec! Ne, že by potok zmizel, ale padá dolů tak 8 metrovým vodopádem. Pod ním vidíme na malé plážičce blbnout pár dětí a rodičů. Jak se tam ale dostali, nechápeme. Možní úzkou adrenalinovou pěšinkou v lese. No nic, jdeme na další vodopád. Ten má být výše proti proudu. Chvíli se tedy vracíme a pak už se držíme pěšiny a po dřevěném můstku přecházíme na druhou stranu potoka. Tady začíná stezka prudce stoupat až najednou…. Najednou se před námi objeví scéna, jak někde z Kostariky, nebo džungle kdekoli jinde v tropech. Za skalní stěny stéká šumící rozvětvený vodopádek do malé laguny. Všude kolem listnaté stromy, místy probleskuje modrá obloha a je tu jen pár lidí. Po nezbytném focení a natáčení dronem svlékáme co se dá a noříme se do ledové vody. Ano, je to o infarkt, ale po chvíli za důkladného odfukování děláme i pár temp. Je to opravdu nádhera. Kdo by řekl, že pár kilometrů od moře bude v úmorných srpnových vedrech ještě funkční vodopád. Protože víme, že nazpátek půjdeme do kopce, ještě si namočíme trika a šátky a vydáváme se zpět k autům.  

IMG 6102
DJI 0360 1

Je dobré se připravit

Pokud se na tyhle vodopády vydáte mrknout, pamatujte, že po cestě není žádný zdroj pitné vody. Tedy kromě potoka, ale to bych nezkoušel. Snad jen pokud máte filtr na vodu Sawyer jako my. To se pak dá pít z každé louže. A auto raději fakt nechte u asfaltky, cesta dolů je fakt spíš Dakar. A nezapomeňte, odpadky odnést s sebou.Tohle je kout, kam se dostane jen málo lidí, natož Čechů, tak ať stále zůstane klidný a čistý. 

Ps: A v příštím článku se můžete těšit na zarostlé řecké lázně s termální vodou. Ale ne ledajaké. Zaniklé, postapokalyptické a tajemné..

Booking.com

Černá Hora autem – díl. druhý, z Bosny do Montenegra

V jednom z příspěvků jsem popisoval cestu z České republiky do Bosny na naší cestě do Černé hory. A jak jsme se dostali dále z Bosny?

Přes divoký Balkán

Odpočatí po prvním dnu cesty vstáváme v Motelu Stečak v údolí řeky Vrbas. Čcká nás posledních 350 Km do vysněné Černé Hory. Budeme ale muset zvládnout cestu přes tajemnou a divokou Bosnu a Hercegovinu. Navigace mi ukazuje podivných 6,5 hodiny do cíle. To je divné, říkám si – tuhle štreku musíme zvládnou tak za 4! Po první hodině jízdy nám ale dochází proč. Před městem Bugojno náhle Davida v autě před námi zastavuje policejní hlídka. Tak a je to tady! Teď ho zatknou, nebo přijdou na řadu balkánské úplatky. A ono nic, jen běžná kontrola, žádná pokuta. Tady se stejně žádné závodění nekoná, nedá se tady jet 90 km/h a často i 60 je nad naše řidičské dovednosti. Ně, že by silnice byly děravé, ale často projíždíme přes hory, úzkou asfaltkou, serpentinami, kde jedete na trojku, či dvojku. Nejkrásnější úsek nás čeká mezi Jablanicou a Mostarem, Nádherné hory, skály jako z Vinnetoua a horské přehrady s tyrkysovou vodou nás nutí stále zastavovat a fotit.

před Mostarem

 

Z Mostaru na Granični prijelaz Vraćenovići

Před Mostarem se údolí malinko rozšiřuje a my obdivujeme bosenský klenot s kostely, minarety i hřbitovy v těsném sousedství panelové zástavby. Inu Balkán. Dáváme si ve stánku u cesty výborný kebab a pizzu a spěcháme na hraniční přechod do Černé Hory. Na mapě to vypadá jako kousek, ale tato část cesty je možná největší opruz. V mnoha úsecích je omezení na 50 Km/h i když vesnice, kvůli které omezení platí je třeba několik set metrů vedle ve svahu. Silnice ale celkem kvalitní, občas jen vyjeté koleje od náklaďáků. Vybrali jsme si trochu netypickou cestu přes hraniční přechod Vraćenovići. To obnáší vystoupat kolem další přehrady u města Bileča až do výšky přes 800 m.n.m na malý přechod, kde by neměly být tak dlouhé čekací doby na rozdíl od hlavního tahu z Chorvatska.

kdesi před hranicemi

 

Welcome to Montenegro!

A je to pravda. Zdržíme se tady sotva 20 minut a za chvíli nás vítá černá orlice – Dobro došli v Montenegro! Náhorní krasovou planinou se blížíme ke Kotorskému zálivu. Rychlost nic moc, ale krajina parádní, v jednom místě okořeněná lesním požárem, který hasiči jen z dálky monitorují. Za pár desítek minut se náhle v dálce zaleskne hladina Jadranu a my víme, že se blížíme do cíle. Sjezd k moři a výhledy na Kotorský záliv jsou tím nejkrásnějším co jsem na cestách viděl. Dá se to snad přirovnat jen k norským fjordům. S tím rozdílem, tady jede klimoška na plno a my se těšíme až u Bečiči zanoříme unavená těla do slaných vln. Ještě musíme objet celý záliv přeplněnými pobřežními městečky, než se dostaneme za Budvu. To už je ale zase jiný příběh…

Kotorský záliv

 

Závěrem

Jestli máte dost času a chcete zažít trochu dobrodružství, poznat pravý Balkán a vidět nádherné přírodní skvosty, jeďte určitě přes Bosnu. Pokud si ale připlatíte za Jadranskou chorvatskou dálnici, budete v Černé Hoře určitě rychleji a pohodlněji.

 

Booking.com

Schůdky ke karavanu – jaké vybrat?

Schůdky pro karavany jsou důležitým doplňkem, který usnadňuje vstup a výstup ze dveři. Při výběru schůdků je důležité zvážit velikost, materiál, skladnost i bezpečnost. Můžete si být každopádně jisti, že správně zvolené schůdky vám usnadní a zpříjemní vaše cestování s karavanem.

Proč utrácet za schůdky?

Když se vyráží na cesty s karavanem, může být pro mnoho lidí vstup do karavanu vysoký a obtížně dostupný. A právě pro takové případy jsou určeny schůdky pro karavany. Schůdky pomáhají snadno a bezpečně vstoupit a vystoupit z karavanu. V tomto článku se budeme zabývat tím, jaké jsou druhy schůdků pro karavany a jak si vybrat ten správný.

Skladaci schudek Plyer l

Typy schůdků pro karavany

Skladné schůdky – jsou vyrobeny z hliníku a mají jednoduchý design. Skládají se na sebe a lze je snadno uskladnit v karavanu. Tyto schůdky jsou lehké a snadno se s nimi manipuluje. Mezi výhody skladných schůdků patří také snadná údržba a čistota.

dvojschůdek

Schůdky s křesílkem – speciální druh schůdků, který je kombinovaný s křesílkem. Jsou vhodné pro lidi, kteří mají problémy s pohybem, jako jsou starší osoby nebo lidé s omezenou pohyblivostí. Tyto schůdky jsou stabilní a poskytují pohodlí a bezpečnost při vstupu a výstupu z karavanu.

Jak si vybrat správné schůdky pro karavan?

  1. Velikost – Při výběru schůdků pro karavan je důležité zvážit jejich velikost. Schůdky by měly být dostatečně velké, aby usnadnily vstup a výstup z karavanu. Zároveň by však neměly zabírat příliš mnoho místa v karavanu.
  2. Materiál, ze kterého jsou schůdky vyrobeny, může mít vliv na jejich váhu, pevnost a trvanlivost. Skladné schůdky jsou obvykle vyrobeny z hliníku, zatímco schůdky s křesílkem jsou vyrobeny z kovu. Zvažte, jaký materiál je pro vás nejvhodnější.
  1. Skladnost – Pokud máte omezený prostor v karavanu, může být důležité zvážit skladnost schůdků. Skladné schůdky jsou obvykle nejlepší volbou pro ty, kteří mají malý karavan a potřebují ušetřit co nejvíce místa. Na druhé straně jsou schůdky s křesílkem mnohem větší a těžší, ale poskytují větší pohodlí a bezpečnost.
  2. Bezpečnost – velmi důležitý faktor při výběru. Vždy se ujistěte, že jsou stabilní a pevné. Pokud se rozhodnete pro skladné schůdky, ujistěte se, že jsou bezpečně zajištěny, aby se při používání nekývaly.
  3. Příslušenství – některé modely pro karavany mají další příslušenství, jako jsou držáky na nápoje nebo úložné prostory. Při výběru schůdků zvažte, jaké další funkce by pro vás byly užitečné a praktické.

Příslušenství pro karavany

Karavany se staly stále oblíbenějším způsobem cestování, protože nabízejí nejen svobodu a flexibilitu, ale také pohodlí a komfort. Aby byla vaše cesta karavanem co nejlepší, je důležité vybavit se vhodným příslušenstvím. Zde jsou nejoblíbenější doplňky ke karavanům a další potřeby, jejichž nákup byste měli zvážit.

Přístřešek nebo předstan:

Přístřešek nebo stan je ideální pro rozšíření prostoru vašeho karavanu. Můžete ho použít jako další ložnici, kuchyni nebo dokonce obývací pokoj. Přístřešky a stany jsou k dispozici v různých velikostech a materiálech, takže si můžete vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Celorocni predstan Herzog Kaprun DC l

Solární panely:

Solární panely jsou skvělým způsobem, jak si zajistit energii pro vaši cestu. Můžete je použít k nabíjení baterií, osvětlení nebo dokonce k provozu vaší ledničky. Solární panely jsou snadno přenosné a mohou být umístěny na střeše vašeho karavanu.

solar panely

Markýzy:

Markýzy jsou skvělým doplňkem pro karavany, protože poskytují stín a ochranu před sluncem a deštěm. Existuje mnoho různých typů markýz, včetně ručních a elektrických, takže si můžete vybrat tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Markyza Thule Omnistor 5200 pouzdro bile platno Mystic Grau l

Campingový nábytek:

Pokud cestujete s karavanem, campingový nábytek může být skvělým doplňkem, který vám pomůže vytvořit pohodlné a praktické prostředí. Campingový nábytek zahrnuje například stoly, židle, pohovky, skříně a další.

Nafukovací matrace:

Nafukovací matrace jsou ideální pro karavany, protože jsou pohodlné a snadno se skladují. Existuje mnoho různých typů nafukovacích matrací, včetně samonafukovacích a ručně nafukovacích, takže si můžete vybrat tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Solární sprchy:

Pokud cestujete na místech, kde není k dispozici voda, solární sprcha může být užitečným doplňkem. Solární sprchy využívají sluneční energii k ohřevu vody a jsou snadno přenosné.

Držáky na kola:

Držáky na kola mohou být užitečné pro ty, kteří chtějí využít své kolo pro průzkum okolních oblastí, aniž by museli hledat parkoviště pro karavan. Tyto držáky jsou také užitečné pro ty, kteří cestují s větším množstvím osob a mají méně místa uvnitř karavanu pro uložení kola.

Existuje mnoho různých typů držáků na kola pro karavany, včetně univerzálních držáků, které mohou být použity pro různé typy kol, a specializovaných držáků, které jsou navrženy pro specifické typy kol.

Je důležité zvolit správný typ držáku na kola, který bude vyhovovat vašim potřebám a typu karavanu, který máte. Před koupí byste měli zvážit, kolik kol chcete převážet a jaké jsou vaše potřeby ohledně skladování kola během cestování.