Recenze – nafukovací karimatka Naturehike FC-10

Staré pořekadlo praví: Jak si kdo ustele tak si lehne … A pravdou je, že pohodlné spaní je v přírodě ten nejlepší základ na nabrání sil pro další putování. A protože moje samonafukovací karimatka od YATE už dosloužila, rozhodl jsem se inovovat výbavu to a objednal si nafukovací karimatku Naturehike FC-10.

Ano, musím se přiznat, že jsem chtěl zbaběle ušetřit pár stovek a objednávka tak proběhla přes Aliexpress. Značka Naturehike je typický čínským produktem a donedávna neměla v České republice ani zastoupení. Tím však nechci říct, že jejich výrobky nejsou kvalitní. V rámci čínských serverů se jedná o prémiovou značku. A toho si všimli i u nás a produkty začala dovážet i jedna česká firma. Pojďme se tedy mrknout na to, jak výrobek vypadá a co všechno vám může nabídnout.

Malá , ale šikovná

Rozhodujícím kritériem pro výběr byla pro mě určitě hmotnost a velikost po sbalení. A v tomto smyslu jsem spokojený, protože balíček který přišel, byl opravdu kompaktní a lehký. To ostatně můžete posoudit i na následujících fotografiích. Karimatka váží nějakých 470 g a po sbalení není větší než běžná 1,5 l PET lahev. Rozhodně to ale není na úkor pohodlí, protože nafouknutá karimatka má 195 cm na délku a 6 cm na výšku.

Karimatka Naturehike
Po prvním nafouknutí vypadala takto

Jednoduché použití

Musím upozornit předem že jsem si tuto karimatku nevybral na akce typu zimní táboření , nebo bivakování v extrémních podmínkách. Potřeboval jsem lehkou a pohodlnou matraci pro krátké víkendové treky s batohem, který nemá víc než 40- 50 l. Prostě ji chci vložit někam do báglu a nepřidělávat jí na vnější stranu. Tam často při natáčení upínám stativ, nebo trekkingové hole. První co musíte po vybalení udělat je samozřejmě nafouknout matraci ústy. Není to totiž klasická samonafukovací karimatka s pěnovou vyplní, která po otevření ventilu začne do sebe vtahovat vzduch a zvětšovat objem. Nafukovací ventil je ale dost velký a stačilo nějakých 10-15 nádechů a matrace začala získávat tvar a vzhled z internetových snímků.

Pohodlné spaní

Karimatka má důkladně prošité prostory mezi komorami, které vytváří strukturu jakési plástve. Jediné na co si musíte trochu zvyknout je tvarovaný reliéf na kterém budete ležet. Ten vám zprávu může připadat jako masážní podložka, ale po chvíli ležení zjistíte, že je to vlastně velmi příjemné. A s výškou cca 6 cm slibuje pohodlný spánek. Tepelný odpor oproti samonafukovací karimatce je menší, ale pokud jí doplníte další podložkou, dovedu si představit i použití i pro zimní táboření.

Ještě pár poznámek k nafukování. Pokud byste si chtěli šetřit dech, existuje možnost nafukovat jí jakýmsi speciálním lodním pytlem, do kterého naberete vzduch. Jeho ventil připevníte na matraci a postupně jeho objem vtlačíte dovnitř karimatky. Nejdříve jsem nemohl přijít na to, jakým způsobem se karimatka Naturehike FC10 vyfukuje. Nafukovací ventil má totiž zpětnou pojistku díky které jde vámi vydechovaný vzduch dovnitř, ale nevrací se zpět. Až po zevrubnějším zkoumání jsem zjistil, že je dvojitý. Pokud ho vytáhnete i se spodní částí, zcela se otevře a karimatka se rychle vyfoukne.

Detailní pohled na ventil
Detail ventilu karimatky – vrchní víčko je nafukovací, spodní vypouštěcí

I když výrobce uvádí že materiál je odolný vůči proražení, celkem bych se bál položit se s ní někam na štěrk, trní, nebo jiný nerovný a ostrý povrch. Podlážka stanu, jehličí a tráva je pro ní ideální. Součástí balení je i malá záplata pro nouzové opravy.

Dostupnost:

U nás je zatím seženete v několika internetových obchodech, včetně MALL.CZ, zhruba za cenu kolem 800 Kč. Pokud chcete ušetřit objednejte si jí na čínském Aliexpressu zhruba o 300 Kč levněji. Musíte ale počítat s tím, že si na cca měsíc počkáte.

Odkaz na ALLIEXPRESS ZDE

Konečné hodnocení

A jaké jsou tady výhody a nevýhody takhle karimatky ? Shrnul jsem to v následujících bodech.

Výhody

  • nízká hmotnost
  • výborná sbalitelnost
  • moderní vzhled
  • dostatečné pohodlí
  • snadná údržba

Nevýhody

  • nafukování ústy
  • náchylnost k propíchnutí

Ochrana vrtulí pro DJI Mavic 2 Pro

Asi jste si všimli, že když skládáte dron DJI Mavic 2 PRO/ZOOM, musíte po sklopení ramen vždy k sobě přicvaknout i složené vrtulky. Pokud to neuděláte správně, je vkládání do výlisku v kufříku, nebo vložení do přepravního obalu někdy komplikované. Vrtule se mohou zadrhávat o hrany, nebo ohýbat. Sice se jim díky jejich odolnosti většinou nemůže nic stát, ale znáte to – jednou to uděláte větší silou a mohly by se poškodit. Objednal jsem si proto nenápadnou malou pomůcku která může tento problém eliminovat a vrtule šetrně za fixovat ve stejné poloze na těle dronu. Je to tzv. Propeller Stabilizer.

Propeller Stabilizer
Takhle to dorazilo

Na Aliexpressu ho seženete za pár dolarů a jeho použití je také velmi snadné. Je vyroben z pryže podobné silikonu a velmi snadno se instaluje. Chce to ale trochu cviku – zvláště u horních vrtulí.

IMG 0591 1
Horní vrtule zafixovány

Mám ho už odzkoušený a funguje skvěle . Je pravda že maličko združuje skládání samotné kvadrokoptéry, jenže pokud potřebujete udělat rychle záběry, tak chrániče prostě svižně sundáte, někam odhodíte a letíte. Následnou pomalejší instalaci, kdy vás čas tolik netlačí , asi nebudete řešit. Tedy pokud, neblíží policejní hlídka která vás chce náležitě pokárat za použití dronu zakázané oblasti.

IMG 0592
A spodní taky… Je to fešák, že ?

Tak letu zdar ! Suma-sumárum kvalitní příslušenství od SUNNYLIFE , které můžete zakoupit třeba tady: https://1url.cz/@vrtulky

nebo na českém shopu : https://1url.cz/@vrtulkykane

Spacáky pro dvě osoby – recenze

Léto se blíží, ale protože to pro tuto sezonu vypadá s cestováním do okolních zemí bledě , vyprávíte se asi na dovolenou do tuzemských kempů. Všichni ale víme jak dokáže být počasí v České republice, nebo na Slovensku vrtkavé a proto se vyplatí investovat do kvalitního vybavení .

lux sdouble

Mezi to jednoznačně patří i dostatečně teplé a pohodlné spacáky. Před nedávnou dobou někteří dovozci začali nabízet spací pytle pro dvě osoby. Pro zamilované dvojice a spokojené manžele může představovat spacák pro dva docela zajímavou altenativu. Má to samozřejmě své ekonomické výhody – podobně jako když se dělíte o náklady doma na domácnost. I tady se jednoduše dělíte o společné teplo. Nespornou výhodou spacák pro dva přináší v tom případě pokud plánujete založit rodinu. Máte prostě svou polovičku, nebo polovičáka stále u sebe 🙂

Spacáky pro dvě osoby mají jednoduše stmelující účinek. Nesmíte se ovšem pohádat, protože potom na zbytek pobytu jednomu z vás připadne celý spacák a druhý nemá nic. Pojďme se ale raději podívat. jaké spacáky pro dvě osoby jsou dostupné na českém trhu.

double bag
Nějak takhle vypadá dobuble spacák po zabalení

Nabídka tohoto typu spacáku je na tuzemském trhu velmi omezená. Nabízí se jen několik málo značek, a eshopy které jej nabízí by se daly spočítat na prstech jedné ruky.

Dánská značka Outwell je asi nejznámější firmou která dělá double spacáky. Jedním z nich je Outwell Celebration Lux Double. S dostatkem prostoru pro dva a mimořádně nadýchanou izolací, vás udrží v teple od pozdního jara do začátku podzimu. Za teplejších nocí můžete rozepnout spodní část spacáku, nebo otevřít celý vak a vytvořit tak obrovskou přikrývku. A když si porovnáte cenu dvou samostatných spacáků, vyjde Vás tento model docela výhodně.

Spacák můžete koupit napříč internetem, nejspolehlivější se jeví podle hodnocení zákazníků Procamping.cz

Spacák pro dva – Outwell Celebration Lux Double

Další možností je Outwell Campion Lux Double. Od prvně zmiňovaného liší tím, že má stahovací kapuci. Ta brání úniku tepla v případě stažení kolem ramen. Nedovedu si ovšem představit jak se to řeší u dvou osob, takže asi nejspíš nebude příliš účinná. Nicméně spacák je to teplý a povedený. Bližší informace najdete ZDE

campion
Outwell Campion Lux Double

Další možností je dekáč Easy Camp Moon Double . Málo kdo ví, že Easy Camp je vlastně low end brand od Outwellu. Tento model ale už nemá tak silné zateplení a je vhodný spíše pro letní měsíce. Rozměry má stále dostatečné a je velmi pohodlný na kempování, letní túry a pobyty na festivalu.

Mrkněte na cenu, zdá se, že je o něco nižší, než u Outwellu – bližší info zde

moon
Easy Camp Moon Double

Výhody spacáků pro dva jsou jasné a povídal jsem si o nich již v úvodu mého příspěvku. Bylo by ale také fer říci si i některé minusy. Díky tomu, že jde vlastně o dva spacáky v jednom těle, jsou těžké a hůře sbalitelné. Připravte se tedy na to, že pokud si koupíte spacák pro dvě osoby, určitě ho nebudete připravovat na zádech nebo v turistickém batohu. Tyto modely jsou ideální pro cestování autem, karavanem, nebo jiným dopravním prostředkem. Odměnou vám bude ale teplo, pohodlí a blízkost milované osoby.

Výhody spacáků pro dvě osoby

  • můžete spát s partnerem v jednom spacáku
  • sdílíte společné teplo
  • výhodnější cena oproti nákupu samostatných spacáků

Nevýhody

  • vyšší hmotnost
  • horší sbalitelnost
  • nesmíte se pohádat 🙂