Komu se ráno nelení… pro toho je Jelení…

Osamělé tři domy jsou to jediné co zbylo z kdysi veliké vesnice s kostelem a dalšími vymoženostmi až na samé hranici s Německem. Dnes je to jeden z našich častých cílů a místo, které je spolu s Chaloupkami naše srdcovka Krušných hor.

A tak jednoho rána ještě za tmy sedáme v Nové Roli do auta a za 30 minut jsme na místě. Ještě pod cedulí Jelení nasazujeme Sporten FreeWalk lyže a za řádného sněžení vyrážíme. Dnona nechávám v autě, nevypadá to, že by se dal v té chumelenici použít.

Jdeme do bílé tmy…

Šlapeme čerstvým prašanem a je to boží ! Tohle jsme už pár let potřebovali. Toto je opravdová krušnohorská zima. Dostáváme se pod osamocený posed, který se stává naší základnou kde budeme tvořit snídaňové menu. Všude ticho, klid, jen padající vločky šumí. Do posedu trochu táhne, ale bivakovací plachta vše vyřeší a za chvílí se již potemnělou krajinou nese zvuk plynových vařičů a vůně smaženého špeku a volského oka. Tradice se musí ctít.

Mrkněte se jak to ráno vypadalo….

Bílé pláně

Po snídani králů se přesouváme výš a užíváme si tu nádheru pohybu na panenských pláních bez jediné stopy. Tohle je čirá zimní pohádka. Dole pod námi svítí v dáli jen lampa zavřené hospody a na parkovišti není ještě ani jedno auto nadržených běžkařů. V takto hlubokém sněhu zkoušíme naše freewalk lyže od Sportenu. Tohle jsou pro ně ideální podmínky. Steve testuje i zatáčení telemarkem a docela mu to jde i když se jednou rozseká. Všichni kvitujeme, že jsme si je pořídili. I když se na tvrdém, nebo vlhkém sněhu se obtížně řídí, do prašanu a hlubočáku je to paráda. Něco mezi sněžnicemi, běžkami a skialpy. Podobné jsou lyže OAC Skinbased, které má náš kamarád Tajemný Krušnohorec, ty jsou ale výrazně dražší.

Sjíždíme zpět do údolí a po cestě, která vede na ikonickou občerstvovnu Na Celnici míříme kolem udivených běžkařů zpátky k autu. Je za námi další ráno, na které budeme v důchodu vzpomínat….

XIAOMI FIMI Mini 4K – kachna nebo pravdivá zpráva ?

Na serveru firstquadcopter.com, vyšlo těsně před koncem roku oznámení ve kterém je patrné že společnost FIMI chystá nový dron.  Jak už je to u nich zvykem pustili se do tvrdého souboje se společností DJI. Hodlají zřejmě někdy na jaře vypustit do vzduchu nový model Nimi mini 4K. Zatím jsou ale tajemní jako hrad v Karpatech. Pojďme se tedy podívat co zatím víme.

Dne 28. prosince se totiž na platformě Google play objevila aplikace pojmenována FIMI Navi mini, která je zřejmě první stopou. Ta napovídá ,že nový dron od Fimi na sebe nenechá v roce 2021 dlouho čekat. Krátce nato se objevily další zvěsti o připravovaném dronu FIMI mini, včetně jeho fotografie. Podle uniklých specifikaci vypadá velmi podobně jako DJI 2 Mini a podle všeho je srovnatelná i jeho hmotnost. Dosahuje limitu 250 g, který byl dříve hranicí pro létání bez registrace.

Od nového roku je však v zemích Evropské unie nutné registrovat i takto lehké Drony pokud mají kameru nebo záznamové zařízení. Redakce serveru okamžitě kontaktovala společnost ohledně možnosti přezkoumání nového 4K mini dronu, přičemž velice ochotně a rychle odpověděli. Uvedli že první testovací kusy budou k dispozici za několik měsíců. Nechme se tedy překvapit s čím tento konkurent DJI přijde na trh. 

FIMI MINI drone
Zdroj : Firstquadcopter.com

Zvěsti říkají, že FIMI MINI je vybaven kamerou 4K/30fps stabilizovanou na gimbalu a vybavenou obrazovým snímačem 1 / 2,3 ″. Stejně jako jeho větší bratr bude obsahovat funkce Active Track a mnoho dalších inteligentních letových režimů. Očekávaná životnost baterie je mezi 30 – 35 minutami.

Uniklá fakta o dronu Xiaomi FIMI Mini

  • Fotoaparát 4K / 30fps s 3osým stabilizátorem
  • 1 / 2,3 „obrazový snímač;
  • Inovativní laserový zaostřovací systém;
  • ActiveTrack a další inteligentní letové režimy;
  • 30-35 minut doby letu;
  • Datum vydání někde mezi lednem – březnem 2021;
  • Očekávaná cena kolem $ 300-350.

čerpáno z firstquadcopter.com

Finské lyže OAC Skinbased, nebo snežnice ?

V době kdy na horách přibývá sníh je dobré popřemýšlet o tom jakým způsobem se budete v terénu pohybovat. Jednou z obvyklých možnosti jsou samozřejmě běžky. Pokud si vyberete backcountry model dostanete se zřejmě i tam ,kam se normální běžkař nedostane . Budete o něco zvýhodněni v pohybu mimo stopu, ale brzy zjistíte že chcete něco více. A právě k tomu vám slouží backcountry lyže nebo sněžnice.

Takto používají “finské“ lyže borci ze severu

Na našich toulkách pláněmi kopci Krušných hor používáme obojí. Jak sněžnice, tak tzv. finské lyže. Obojí má své pro i proti. Pojďme se podívat jaké jsou mezi tímto vybavením rozdíly a kdy je používat.

Způsob uchycení na botu:

V tomto jsou sněžnice i námi používané freewalk lyže podobné. Obojí můžete připevnit na běžnou zimní obuv pomocí vázání, které je velmi podobné tomu snowboardovému. Má ale volnou partu která vám umožňuje pohodlně chodit.

Způsob pohybu v terénu

Se sněžnicemi i speciálními lyžemi se můžete pohybovat v podobném terénu a na podobné výšce sněhu. Výhodou sněžnic je , že většina modelů například Inook mají na spodní ploše zoubky, kterými se pevně zaseknou do firnu nebo tvrdého sněhu. Lyže Sporten Freewalk, nebo finské lyže OAC Skinbased, které používáme tuto možnost nenabízí. Zato ale mají část skluznice opatřenou integrovaným tulením pásem podobně jako skialpinistické lyže. To vám umožňuje stoupat mírným svahem, bez toho aby lyže prokluzovala dozadu. Nepočítejte ale s tím že s nimi vyjdete nějaký strmý svah napřímo. Ten budete muset spíše traverzovat . Sněžnice jsou v tomto ohledu výkonnější. Největší výhodou hybridních lyží je možnost se pěkně projet ze svahu. Ideální je kopec s dostatkem prachového sněhu ve kterém je trocha místa na manévrování. Tyto lyže díky volné patě a široké základně neumožní klasické plužení, nebo zatáčení. Při troše šikovnosti se však dá naučit telemarková technika díky které se budete pohybovat po zasněžených svazích s lehkostí Krakonoše.

Nezapomeňte že tulení pásy na lyžích Skinbased by se neměly namočit do vody protože potom se obalí sněhem a přestanou plnit svoji funkci.

Rozdíl mezi finskými lyžemi OAC Skinbased a Sporten Freewalk

Tyto lyže jsou zásadě velmi podobné i když pár rozdílů mezi nimi najdete. To bývá příčinou častého škádlení mezi námi. Nutno podotknout že finské lyže OAC jsou o dost dražší než jejich tuzemský bratříček. Vázání mají podobné, ale rozdíl je hlavně v tom že mají i zvednutou patu .

Nezapomeňte na hůlky

Pro pohyb na backcountry lyžích jsou hůlky nezbytnosti. Můžete použít klidně trekové teleskopické hole se širokým sněhovým kotoučkem. Neuděláte určitě chybu pokud si půlky vezmete i pro pohyb na sněžnicích. Ušetříte tak mnoho sil a získáte lepší rovnováhu.

Kde koupit ?

Pravdou je, že moc firem tyto lyže nenabízí. Mrkněte na heureku, kde je má třeba Hudy a pokud jste od nás z Krušných hor, můžete si je koupit, nebo půjčit v Nejdku u Krále. https://www.facebook.com/bicyklykral/

Podívejte se na videa které jsme natočili v terénu a uvidíte že se s nimi dá zažít spoustu dobrodružství a legrace.